| Aabenraa | Mariagerfjord | Middelfart | |
|---|---|---|---|
| Boligpriser per m² | 7.000 kr. | 8.000 kr. | 12.000 kr. |
| Arrangementer | 811 | 708 | 803 |
| Kulturbudget | 3.082 kr. | 2.825 kr. | 2.658 kr. |
| Nattehimmel | 95% | 97% | 91% |
| Arter | 6.330 | 6.948 | 5.182 |
| Skov | 12% | 18% | 10% |
| Kystlinje | 112 km | 123 km | 120 km |
| Solskin | 116 W/m² | 115 W/m² | 118 W/m² |
| Fuglearter | 302 | 320 | 294 |
| Svampearter | 1.762 | 2.119 | 1.180 |
| Insektarter | 1.928 | 1.884 | 1.674 |
| Plantearter | 1.766 | 1.960 | 1.545 |
| Naturareal | 206 km² | 202 km² | 54 km² |
| Fredninger | 32 km² | 34 km² | 4 km² |
| Temperatur | 8,7 °C | 8,1 °C | 8,8 °C |
| Regn | 2,4 mm | 1,9 mm | 1,9 mm |
| Vækstsæson | 258 døgn | 238 døgn | 254 døgn |
| Vind | 4,7 m/s | 4,9 m/s | 5,3 m/s |
| Cykelstier | 14% | 12% | 15% |
| Indkomst | 547.525 kr | 559.003 kr | 630.992 kr |
| Kommuneskat | 25,6% | 25,9% | 25,8% |
| Ejendomsskat | 1,89% | 3,4% | 2,129% |
| Kirkeskat | 0,95% | 1,15% | 0,9% |
| Ledige | 2,1% | 2,2% | 1,8% |
| Alder | 45 år | 45 år | 45 år |
| Sprøjtegifte | 0,03 µg/l | 0,04 µg/l | 0,13 µg/l |
| Radon, +100 Bq/m³ | 46% | 29% | 46% |
| Vandhårdhed | 12 °dH | 10 °dH | 19 °dH |