| Hjørring | Holstebro | Sorø | |
|---|---|---|---|
| Boligpriser per m² | 8.000 kr. | 12.000 kr. | 12.000 kr. |
| Arrangementer | 1.532 | 1.134 | 549 |
| Kulturbudget | 2.734 kr. | 3.403 kr. | 1.990 kr. |
| Nattehimmel | 96% | 95% | 98% |
| Arter | 6.642 | 4.985 | 6.682 |
| Skov | 10% | 16% | 17% |
| Kystlinje | 64 km | 94 km | 0 km |
| Solskin | 120 W/m² | 115 W/m² | 120 W/m² |
| Fuglearter | 375 | 336 | 263 |
| Svampearter | 1.908 | 1.193 | 2.518 |
| Insektarter | 1.828 | 1.230 | 1.907 |
| Plantearter | 1.791 | 1.621 | 1.382 |
| Naturareal | 218 km² | 221 km² | 81 km² |
| Fredninger | 23 km² | 24 km² | 11 km² |
| Temperatur | 8 °C | 8,3 °C | 8,6 °C |
| Regn | 2 mm | 2,4 mm | 1,8 mm |
| Vækstsæson | 240 døgn | 259 døgn | 243 døgn |
| Vind | 5,5 m/s | 5,3 m/s | 4,6 m/s |
| Cykelstier | 13% | 21% | 13% |
| Indkomst | 545.869 kr | 580.170 kr | 589.644 kr |
| Kommuneskat | 26,21% | 25,5% | 26,3% |
| Ejendomsskat | 3,4% | 2,412% | 2,574% |
| Kirkeskat | 1,19% | 1,08% | 0,95% |
| Ledige | 2,6% | 1,6% | 2,4% |
| Alder | 45 år | 42 år | 44 år |
| Sprøjtegifte | 0,13 µg/l | 0,06 µg/l | 0,03 µg/l |
| Radon, +100 Bq/m³ | 28% | 26% | 56% |
| Vandhårdhed | 10 °dH | 10 °dH | 15 °dH |